FL Home
A.net/FL
DyeStatFL.com
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Bob Hayes Invitational
March 21st 2020 Jacksonville, Florida, United States
Report
Block
8 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2014 Mar 15th
Results
Video
News
Photos
2016
1
1
2020
1
1
2019
1
1
2018
1
2
2017
1
2
2015
1
1
1
2014
1
9
1
2013
1
1
2
1
2012
1
20
1
1
2011
1
1
2010
2
1
2
2009
Media for 2014
Videos (
9
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2014 Results - Bob Hayes Invitational
Mar 15th 2014, 7:03pm
Attending groups
RunnerSpace.com/HighSchool
Florida State University School Track & Field and Cross Country - Tallahassee, Florida
Rockledge Senior High School Track & Field and Cross Country - Rockledge, Florida
RunnerSpace.com/GA
Astronaut High School Track & Field and Cross Country - Titusville, Florida
Lincoln High School Track & Field and Cross Country - Tallahassee, Florida
Wharton High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Edward H. White High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Nathan B. Forrest High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Bishop England High School Track & Field and Cross Country - Daniel Island, South Carolina
Fort White High School Track & Field and Cross Country - Fort White, Florida
Samuel W. Wolfson High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
RunnerSpace.com/SC
Baldwin Middle-senior High School Track & Field and Cross Country - Baldwin, Florida
Maclay School Track & Field and Cross Country - Tallahassee, Florida
William M. Raines High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Episcopal High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Oak Hall School Track & Field and Cross Country - Gainesville, Florida
Bluffton High Track & Field and Cross Country - Bluffton, South Carolina
Freedom High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Sandalwood High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Bartram Trail High School Track & Field and Cross Country - Saint Johns, Florida
Mainland High School Track & Field and Cross Country - Daytona Beach, Florida
Winter Springs High School Track & Field and Cross Country - Winter Springs, Florida
Evans High School Track & Field and Cross Country - Orlando, Florida
Oak Ridge High School Track & Field and Cross Country - Orlando, Florida
Wando High Track & Field and Cross Country - Mount Pleasant, South Carolina
Gainesville High School Track & Field and Cross Country - Gainesville, Florida
Santa Fe High School Track & Field and Cross Country - Alachua, Florida
Bishop John J Snyder High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Mandarin High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Banneker High School Track & Field and Cross Country - College Park, Georgia
Everglades High School Track & Field and Cross Country - Miramar, Florida
Olympia High School Track & Field and Cross Country - Orlando, Florida
St. Johns Country Day School Track and Field and Cross Country - Orange Park, Florida
DyeStatFL.com
Homestead Senior High School Track & Field and Cross Country - Homestead, Florida
Spoto High School Track & Field and Cross Country - Riverview, Florida
Bradford High School Track & Field and Cross Country - Starke, Florida
Miami Carol City Senior High Track & Field and Cross Country - Opa Locka, Florida
Campbell High School Track & Field and Cross Country - Smyrna, Georgia
F. W. Buchholz High School Track & Field and Cross Country - Gainesville, Florida
Orange Park High School Track & Field and Cross Country - Orange Park, Florida
St Thomas Aquinas High School Track & Field and Cross Country - Fort Lauderdale, Florida
RunnerSpace.com/FL
James Rickards High School Track & Field and Cross Country - Tallahassee, Florida
Spruce Creek High School Track & Field and Cross Country - Port Orange, Florida
Clay High School Track & Field and Cross Country - Green Cove Springs, Florida
Miami Central Senior High School Track & Field and Cross Country - Miami, Florida
Lamar County Comprehensive High School Track & Field and Cross Country - Barnesville, Georgia
Fernandina Beach High School Track & Field and Cross Country - Fernandina Beach, Florida
Palatka High School Track & Field and Cross Country - Palatka, Florida
Heritage (Palm B
Jean Ribault High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
St. Augustine High School Track & Field and Cross Country - Saint Augustine, Florida
Columbia High School Track & Field and Cross Country - Lake City, Florida
Miami Jackson Senior High School Track & Field and Cross Country - Miami, Florida
Liberty County High School Track & Field and Cross Country - Hinesville, Georgia
First Academy Track & Field and Cross Country - Orlando, Florida
Palm Beach Lakes High School Track & Field and Cross Country - West Palm Beach, Florida
Atlantic Coast H.S.
Godby High School Track & Field and Cross Country - Tallahassee, FL
John A. Ferguson Senior High Track & Field and Cross Country - Miami, Florida
Stanton College Preparatory Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Creekside Christian School Track & Field and Cross Country - Otter Creek, Florida
Miami Norland Senior High School Track & Field and Cross Country - Miami, Florida
Mays High School Track & Field and Cross Country - Atlanta, Georgia
First Coast High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Paxon School/advanced Studies Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Oakleaf High School Track and Field and Cross Country - Orange Park, Florida
Allen D Nease Senior High School Track & Field and Cross Country - Ponte Vedra, Florida
Jones High School Track & Field and Cross Country - Orlando, Florida
Suncoast Community High School Track & Field and Cross Country - Riviera Beach, Florida
Cypress Bay High School Track & Field and Cross Country - Weston, Florida
Miami Northwestern Senior High School Track & Field and Cross Country - Miami, Florida
Allendale Fairfax Hi Track & Field and Cross Country - Fairfax, South Carolina
Flagler Palm Coast High School Track & Field and Cross Country - Palm Coast, Florida
Ridgeview High School Track & Field and Cross Country - Orange Park, Florida
South Atlanta
American Heritage Track & Field and Cross Country - Plantation, Florida
Lake Weir High School Track & Field and Cross Country - Ocala, Florida
Terry Parker High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Duncan U. Fletcher High School Track & Field and Cross Country - Neptune Beach, Florida
Miami Southridge Senior High Track & Field and Cross Country - Miami, Florida
Battery Creek High Track & Field and Cross Country - Beaufort, South Carolina
Fleming Island High School Track & Field and Cross Country - Orange Park, Florida
Robert E. Lee High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Delta Timing Group, Inc. - Seymour - TN - Timing Company
Andrew Jackson High School Track & Field and Cross Country - Jacksonville, Florida
Liberty High School Track & Field and Cross Country - Kissimmee, Florida
West Nassau County High School Track & Field and Cross Country - Callahan, Florida
East Ridge High School Track & Field and Cross Country - Clermont, Florida
Miramar High School Track & Field and Cross Country - Miramar, Florida
Beaufort High Track & Field and Cross Country - Beaufort, South Carolina
Invited groups
2014
Bob Hayes Invitational
2014 Results - Bob Hayes Invitational
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Mar 15th 2014, 7:03pm
Bob Hayes Invitational
- Mar 15, 2014
William M. Raines High School, Jacksonville, FL, US
Timing/Results by:
Delta Timing Group, Inc. - Seymour - TN - Tim
« Filter Results by Team: »
Allendale-Fairfax
American Heritage
Andrew Jackson
Astronaut
Atlantic Coast
Baldwin
Banneker
Bartram Trail
Battery Creek
Beaufort
Bishop England
Bishop Snyder
Bluffton
Bradford
Buchholz
Campbell
Clay
Columbia (Lake City)
Creekside
Cypress Bay
East Ridge
Edward H White
Episcopal (Jacksonville)
Everglades
Fernandina Beach
First Academy
First Coast
Flagler Palm Coast
Fleming Island
Fletcher
Florida State University/Florida High
Forrest
Fort White
Freedom (Tampa)
Gainesville
Godby
Heritage (Palm Bay)
Homestead Senior
James S Rickards
John A Ferguson Senior
Jones
Lake Weir
Lamar County
Liberty
Liberty County
Lincoln
Maclay
Mainland
Mandarin
Maynard Evans
Mays
Miami Carol City Sr
Miami Central
Miami Jackson
Miami Norland
Miami Northwestern
Miami Southridge Sr
Miramar
Nease
Oak Hall
Oak Ridge
Oakleaf
Olympia
Orange Park
Palatka
Palm Beach Lakes
Paxon
Raines
Ribault
Ridgeview
Robert E Lee Senior
Rockledge
Sandalwood
Santa Fe
South Atlanta
Spoto
Spruce Creek
St Augustine
St Johns Country Day
St Thomas Aquinas
Stanton College Preparatory
Suncoast Community
Terry Parker
Wando
West Nassau
Wharton
Winter Springs
Wolfson
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x400m Relay
|
4x800m Relay
|
Shot Put
|
Discus
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
|
Pole Vault
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Williams, Kendal
12
Stanton College
10.28
+0.4
1
10
2
Jernigan, Terry
12
East Ridge
10.35
+0.4
1
8
3
Davis, Javaris
11
Edward H White
10.51
+0.4
1
6
4
Davis, Josh
12
Florida State Un
10.65
+0.4
1
5
5
Atkins, Xavier
11
Spruce Creek
10.69
+0.4
1
4
6
Oliver, Brian
12
Raines
10.70
+0.4
1
3
7
Turner, Devarius
11
Liberty
10.71
+0.4
1
2
8
Timpson Jr., Michael
11
First Academy
11.08
+0.4
1
1
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Williams, Kendal
12
Stanton College
10.59w
+3.6
6
1
Davis, Javaris
11
Edward H White
10.62
+1.2
11
1
Jernigan, Terry
12
East Ridge
10.75
+1.9
4
1
Atkins, Xavier
11
Spruce Creek
10.78w
+2.3
1
1
Davis, Josh
12
Florida State Un
10.78
+1.8
5
1
Turner, Devarius
11
Liberty
10.86w
+2.4
9
1
Oliver, Brian
12
Raines
10.86w
+3.0
10
1
Timpson Jr., Michael
11
First Academy
10.96w
+2.8
7
2
Young, Kenneth
12
Godby
10.97w
+2.4
9
2
Killins, Adrian
10
Mainland
10.98w
+3.0
10
2
Beasley, Ronald
11
Miami Southridge
11.00w
+2.8
7
2
Simmons, Lamont
12
Raines
11.01
+1.8
5
2
Robinson, Jimmie
11
Flagler Palm Coa
11.02
+1.2
11
3
Ferguson, Javonte
10
Edward H White
11.02w
+2.8
7
2
Dye, Stanley
12
Ridgeview
11.03w
+3.6
6
1
Presley, Tray
12
Santa Fe
11.05w
+2.2
2
3
Winkler, Justin
12
Liberty
11.06
+1.8
5
2
Woods, Zedrick
11
Columbia (Lake C
11.09
+1.9
4
4
Taylor, Wilfred
11
Mainland
11.09w
+2.8
7
5
Spence, Andrew
11
Spruce Creek
11.11w
+2.8
7
1
King, Arthur
12
Forrest
11.13
+1.9
3
3
walden, simino
11
Miami Northweste
11.13w
+3.0
10
1
Waring, Kenny
11
Wando
11.17w
+2.2
8
2
Fisher, Daniel
11
Episcopal (Jacks
11.18w
+2.3
1
6
McKenzie, Isaiah
American Heritag
11.19w
+2.8
7
3
Poole, Michael
11
Lincoln
11.20w
+3.6
6
3
Oates, Kylan
Gainesville
11.22
+1.2
11
2
Robinson, Allan
11
Wharton
11.26
+1.9
3
3
Hoewisher, Roy
10
Forrest
11.27w
+2.3
1
2
Young, Sedarius
11
Jones
11.28w
+2.2
2
4
Daniels, Jonah
11
Episcopal (Jacks
11.29
+1.2
11
2
Jennings, Cornelius
12
Jones
11.31w
+2.2
8
3
Dodo, Ibrahim
12
St Thomas Aquina
11.31w
+2.2
2
4
Bell, Romartis
12
Mays
11.31w
+2.2
2
3
Randolph, Kendall
12
Lincoln
11.32
+1.9
4
4
Lewis, Khalil
12
Miramar
11.32w
+3.6
6
3
Williams, Tavaris
11
Fort White
11.34w
+2.2
8
4
Smith, Isaiah
10
Freedom (Tampa)
11.35w
+3.0
10
5
Chanis, Damar
11
Banneker
11.35w
+3.0
10
5
Berry, Kaven
11
Palatka
11.36
+1.2
11
3
Summerail, Salento
10
Campbell
11.37w
+2.4
9
6
Spivey, Terrence
12
Heritage (Palm B
11.37
+1.2
11
5
Lockwood, Lashaud
12
St Augustine
11.40w
+2.2
2
4
Richardson, Jarquel
10
Liberty County
11.43
+1.8
5
4
Bent, Cameron
09
Bluffton
11.45
+1.9
4
4
Daise, Herbert
12
Bluffton
11.45w
+2.4
9
4
Smith, Jerome
11
Mays
11.50w
+2.2
8
5
Huggins, Joshua
11
Flagler Palm Coa
11.50w
+2.4
9
5
Hinton, Cortavion
11
Campbell
11.52
+1.9
4
5
Michael, Che'quan
11
Heritage (Palm B
11.52
+1.8
5
6
Grant, Adonis
11
Beaufort
11.52
+1.9
4
6
Singh, Liveon
11
Homestead Senior
11.52w
+3.0
10
6
henderson, steven
10
Miami Northweste
11.55w
+2.2
2
3
Bryant, Avery
12
Robert E Lee Sen
11.56
+1.9
3
6
Evans, Dontaevone
10
Palatka
11.58
+1.8
5
6
Ashby, Jalen
12
James S Rickards
11.58w
+2.4
9
7
Lyons, Ray
12
Lamar County
11.58
+1.9
4
7
Battle, Rakeem
12
Columbia (Lake C
11.59w
+2.8
7
5
Thomas, Alexander
12
Miami Jackson
11.62w
+2.2
8
6
Frost, Montez
11
Wando
11.65w
+2.2
8
7
Smith, Keveon
12
Olympia
11.66w
+2.4
9
4
Lennon, Rux
12
Olympia
11.69
+1.9
3
4
Lindsey, Joseph
12
Lake Weir
11.71w
+2.3
1
5
Davis, Dennis
09
Liberty County
11.71w
+3.6
6
6
Streb, Jonathan
12
Lake Weir
11.71w
+3.6
6
5
Washington, Theodore
12
First Academy
11.76
+1.9
3
6
Garnett, Lashone
12
Miami Southridge
11.77
+1.9
3
8
Hudson, Michael
Gainesville
11.79w
+2.8
7
7
Rivers, Joshua
10
First Coast
11.88
+1.9
3
7
Candeau, David
11
John A Ferguson
11.88
+1.2
11
7
Williams, Makhia
09
Allendale-Fairfa
11.93w
+2.2
8
5
Williams, Miles
11
Wharton
11.96w
+2.3
1
7
Legge, Daniel
12
Clay
12.03
+1.8
5
6
White, Jalen
11
Banneker
12.05w
+2.3
1
7
Clark, Michael
12
James S Rickards
12.06w
+3.0
10
8
Arellano, Adrian
10
John A Ferguson
12.09w
+2.2
8
8
Smalls, Antione
12
Beaufort
12.25w
+3.0
10
8
Garcia, Christian
09
Battery Creek
12.41w
+2.4
9
8
Feazell, Trivaris
12
Homestead Senior
12.43
+1.8
5
8
Collazo, Joshua
12
Freedom (Tampa)
12.52
+1.9
3
7
Frazier, Shorrod
10
Allendale-Fairfa
12.63w
+2.2
2
8
Green, Avery
Andrew Jackson
12.74w
+2.2
2
--
Stewart, Jamauli
12
Miramar
FSw
+2.3
1
--
Scarlett, Jordan
11
St Thomas Aquina
DNFw
+3.6
6
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Whitney, Kaylin
10
East Ridge
11.36w
+2.8
1
10
2
Sparling, Krystal
11
St Thomas Aquina
11.43w
+2.8
1
8
3
Daniels, Teahna
11
First Academy
11.43w
+2.8
1
6
4
Harris, La'Kayla
11
Miami Northweste
11.81w
+2.8
1
5
5
Mason, Symone
09
Miami Southridge
11.83w
+2.8
1
4
6
Beasley, Jadzia
11
Lincoln
11.92w
+2.8
1
3
7
Terry, Twanisha
09
Miami Northweste
11.92w
+2.8
1
2
8
Wilson, Caitlin
12
Godby
11.94w
+2.8
1
1
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Whitney, Kaylin
10
East Ridge
11.67w
+2.2
10
2
Sparling, Krystal
11
St Thomas Aquina
11.87
+1.5
4
3
Harris, La'Kayla
11
Miami Northweste
11.99
+1.2
2
4
Daniels, Teahna
11
First Academy
12.00
+1.3
3
5
Beasley, Jadzia
11
Lincoln
12.01
+1.1
9
6
Mason, Symone
09
Miami Southridge
12.13
+1.2
5
7
Terry, Twanisha
09
Miami Northweste
12.14
+1.1
8
8
Wilson, Caitlin
12
Godby
12.15
+1.7
7
10
Francis, Chelsea
11
Atlantic Coast
12.23
+1.5
6
9
St. Fort, Khalifa
10
St Thomas Aquina
12.23
+1.3
1
11
Singletary, Cedrina
11
Paxon
12.43
+1.2
2
12
Fray, Bejai
12
Lake Weir
12.45
+1.3
1
13
Chandler, Kiwani
12
Miramar
12.52
+1.5
4
14
Francis, Brittney
11
Miami Carol City
12.54
+1.7
7
15
Quinones, Naya
09
Miami Southridge
12.59
+1.5
6
16
Crump, Jasmine
12
Godby
12.62w
+2.2
10
17
McKenith, Daija
12
Nease
12.65
+1.1
9
18
Whitted, Nya'h
09
Oak Ridge
12.66w
+2.2
10
19
McNeal, Christine
09
Lake Weir
12.67w
+2.2
10
20
Cunningham, Kimmie
10
Winter Springs
12.72
+1.2
5
21
Warner, Jessica
West Nassau
12.80
+1.1
8
22
Lee, Sarah
12
Wando
12.81
+1.5
4
23
Butts, Breonna
11
Mainland
12.85
+1.1
9
24
Lee, Czdari
12
Bishop Snyder
12.86
+1.3
3
25
Flagg, Nia
Gainesville
12.86
+1.5
6
26
Miller, Alantra
12
Bartram Trail
12.87
+1.3
1
27
Butler, Sagirah
12
Sandalwood
12.87
+1.1
9
28
Campbell, Annette
12
Palm Beach Lakes
12.87
+1.2
5
29
Brown, Jasmine
10
Edward H White
12.89
+1.5
4
30
Ruffin, Doniesha
12
Maynard Evans
12.90
+1.5
4
31
Watts-Pittman, Brianna
12
Lincoln
12.91
+1.7
7
32
Fowler, Destiny
10
First Coast
12.91
+1.2
2
33
Fripp, Tatiyanna
09
Beaufort
12.96
+1.7
7
34
Woods, Czarea
11
Miramar
12.97
+1.5
6
35
Gonzalez, Aisa
11
Rockledge
12.98
+1.3
3
36
Johnson, Alexia
12
Spruce Creek
13.01
+1.2
5
37
Dawson, Kristin
Raines
13.06
+1.7
7
38
Boyd, Lyric
11
Columbia (Lake C
13.07
+1.2
2
39
Howard, Nakiya
10
Palm Beach Lakes
13.09
+1.3
1
40
Goodson, Centeria
11
Edward H White
13.10
+1.2
5
41
Williams, Ayanna
12
Andrew Jackson
13.13
+1.3
3
42
Mathis, Latracy
12
Oak Ridge
13.14
+1.1
8
43
Parmer, Taquilla
11
Miami Jackson
13.14
+1.1
8
44
Joe, Asia
11
Clay
13.26
+1.1
9
45
Edge, Nautica
09
Olympia
13.27w
+2.2
10
46
Green, Diamond
10
Miami Jackson
13.28
+1.7
7
47
Williams, Diamond
Raines
13.29
+1.3
1
48
Sapp, Carolyn
11
Andrew Jackson
13.30
+1.3
1
49
Williams, Aniyah
Gainesville
13.30
+1.5
4
50
Lozin, Kessiah
10
Miami Carol City
13.31
+1.3
1
51
Cannon, Daisja
12
Battery Creek
13.31
+1.2
2
52
Borders, Cylenthia
11
Freedom (Tampa)
13.37
+1.5
6
53
Morris, Ronisha
12
Homestead Senior
13.37
+1.2
2
54
Slaughter, Akia
10
Campbell
13.42
+1.3
3
55
Williams, Tierra
12
Flagler Palm Coa
13.44
+1.2
2
56
James, Jada
09
Atlantic Coast
13.45
+1.1
8
57
Patillo, Katrina
8
Fort White
13.46w
+2.2
10
58
Gilmore, Sydni
09
Mays
13.46
+1.2
5
59
Tully, Sarah
10
Wando
13.52w
+2.2
10
60
Amey, China
12
Banneker
13.61
+1.5
6
61
Medlock, Quandriana
09
South Atlanta
13.62
+1.3
3
62
Jenkins, Ana
12
John A Ferguson
13.68
+1.1
9
63
Alexander, Kieaundra
11
Campbell
13.70
+1.5
4
64
Card, Autumn
11
Bluffton
13.74
+1.1
8
64
Reid, Jodia
12
Jones
13.74
+1.3
1
66
Smith, Diamond
09
Battery Creek
13.74
+1.2
2
67
Smith, Natalie
12
John A Ferguson
13.76
+1.1
8
68
Andrews, Timmeka
11
Ribault
13.78
+1.7
7
69
Brantley, Destiny
09
Bluffton
13.88
+1.5
6
70
Bowman, Cassidy
09
Freedom (Tampa)
14.41
+1.2
5
71
Bush, Tashena
10
Banneker
14.50
+1.5
6
72
Curtus, Jalisa
12
Ribault
15.54
+1.7
7
--
Cobbs-Marcus, Kylee
10
Rockledge
FS
+1.3
3
--
Hall, Destiny
11
Liberty County
DNF
+1.1
9
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
386906 views
Post to:
Post as:
Post
96 shares:
Bob Hayes Invitational
,
Allen D Nease Senior High School Track & Field and Cross Country - Ponte Vedra, Florida
,
Allendale Fairfax Hi Track & Field and Cross Country - Fairfax, South Carolina
,
American Heritage Track & Field and Cross Country - Plantation, Florida
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Bob Hayes Invitational
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2023
1
2020
1
1
2019
1
1
2018
1
2
2017
1
2
2016
1
1
2015
1
1
1
2014
1
9
1
2013
1
1
2
1
2012
1
20
1
1
2011
1
1
2010
2
1
2
Show 9 more
Hashtags
#bob-hayes-invitational
#bob-hayes
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!